Koło PTTK Pracowników PP
Koło nr 8
Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego
Pracowników Politechniki Poznańskiej
Sekcja Kajakarska Koła PTTK Pracowników Politechniki Poznańskiej istniała w latach 1973-2001. Niniejszy zarys ma charakter wybiórczy. Nazwiska uczestników spływów zestawiono jedynie za lata 1989-2001, zaś część opisowa dotyczy w zasadzie tylko tych eskapad, w których brał udział autor opracowania (M. Antkowiak). Pozostaje więc miejsce na przyszłe uzupełnienia i komentarze - na przykład dokładny topograficzny opis spływowych tras.
Aby nie zostawiać najgorszego na koniec: w roku 2001 Sekcja Kajakarska straciła swój sprzęt pływający, który jeszcze przed spływem zniknął z hangaru przy Moście Św. Rocha. Od strony formalnej sprawa została już zamknięta (policja - prokuratura - umorzenie postępowania - komisja likwidacyjna Koła PTTK nad jedynym nie skradzionym kadłubem), a na potrzeby spływu wypożyczyliśmy kajaki od innej instytucji (szkoły w Czaplinku). Pomijając stratę materialną oraz sentyment do używanego przez wiele lat sprzętu warto przypomnieć, że pięć żółtych łajb kryło w sobie wysiłek wielu "sezonów konserwatorskich". Corocznie bowiem przed wyjazdem na rzeki i jeziora spotykaliśmy się po kilka razy na łatanie kadłubów, naprawę wioseł, regulację sterów i tym podobne zabiegi. Nasze śmigłe łodzie wraz z wiosłami i kapokami zostały zakupione w roku 1981 z funduszy Działu Socjalnego. W tym samym sezonie 1981/82 politechniczni kajakarze dokonali kilku technicznych ulepszeń: (na podstawie sprawozdania z działalności sekcji kajakowej w sezonie 1981/82, sporządzonego przez T. Piechowiaka). Po dwudziestu latach nasz sprzęt pływający zakończył swą wierną służbę. Traf chciał jednak, iż właśnie w roku poprzedzającym kradzież zostały dorobione nowiutkie, błyszczące stery (Z. Szymański). Przechowane na szczęście z dala od fatalnego hangaru, czekają na osadzenie w nowych kajakach. Póki co będziemy sobie jakoś radzić...

... ale jest nadzieja...
Przez większą część swych dziejów Sekcja Kajakarska miała opiekuna z ramienia Koła PTTK. Funkcję tę pełnili kolejno: Oprócz tego każda ekipa spływowa zwykle powoływała w swym gronie nieformalnego kierownika (później przyjął się bardziej stylowy tytuł "komandora"), na którym spoczywał przede wszystkim ciężar podejmowania różnych strategicznych decyzji, koordynowania eskapady, a także reprezentowania grupy w kontaktach z miejscową ludnością (właścicielami terenu) i funkcjonariuszami leśnictwa. Wydaje się, iż z biegiem lat spływowy "ustrój polityczny" stopniowo się demokratyzował, tzn. rozstrzygnięć dokonywano w sposób coraz bardziej kolektywny. Czy było to korzystne? - na to pytanie musieliby odpowiedzieć sami uczestnicy.

Kameralna liczebność grupy - ograniczona ilością kajaków - pozwalała na tworzenie jakby tymczasowej rodziny, wspólnie się zaopatrującej i wspólnie rozwiązującej codzienne problemy:
 

Jak dotąd uczestnicy spływów mieli zbieżne pojęcie na temat spędzania wolnego czasu na łonie przyrody: w miarę możliwości daleko od wakacyjnych tłumów i głośnej rozrywki wzmacnianej alkoholem. Nasuwają się skojarzenia z grzecznym harcerstwem, ale weźmy choćby strój: któryż szanujący się skaut paraduje w wilgotnych szmatach i tenisówkach! My bez skrępowania pozwalaliśmy sobie na taką nieprzyzwoitość nawet w miejscach publicznych. Nasze panie, rzecz jasna, zachowywały fason w najsurowszych warunkach:
Zdrowy typ wakacyjnego życia znajdował wyraz w doborowym menu. Jedną z jego żelaznych pozycji stanowiły mieszane surówki do obiadu, wprowadzone około roku 1990 (wersja oryginalna z kwaśną śmietaną - A. Szaflarski), a następnie poddawane rozlicznym udoskonaleniom pod względem składu i techniki przyrządzania. Pijało się też rozmaite zioła o dobroczynnym działaniu (miętę, pokrzywę, babkę), jednak świeżo zerwany materiał roślinny powoli ustępował miejsca wygodniejszym w użyciu herbatkom ekspresowym. Spływowej kuchni nie można jednak zarzucić wygodnictwa, gdyż na stole (czyli na trawie...) pojawiały się dania coraz ambitniejsze, wymagające sporo kucharskiego wysiłku i finezji w posługiwaniu się polowym sprzętem. O ile na przełomie lat 80-tych i 90-tych główną (zresztą niezłą) przekąską był chleb ze smalcem, to z późniejszych lat pozostają w miłym wspomnieniu takie specjały jak na przykład ryż z musem jabłkowym (A. Kaczmarek), pierogi z jagodami (M. Ludwisiak)...
...oraz zapiekane naleśniki faszerowane mieszanką serowo-warzywną (H. Ludwisiak).

Do zadań wymagających zdecydowania, trafności oceny i wyczucia taktycznego należało zawsze wyszukiwanie miejsca na biwak. Postoje na tłocznych namiotowiskach traktowane były jako ostateczność. Niekiedy jednak chęć skrywania się w zacisznym ustroniu sprowadzała na naszą głowę rozmaite służby interwencyjne. Najczęściej zjawiali się wczesnym rankiem panowie z leśnictwa, z którymi kierownik spływu bardziej lub mniej skutecznie pertraktował co do wysokości opłaty za rozbicie namiotów. PRAWIE nigdy nie zatrzymaliśmy się w rezerwatach (chyba że ich granice były trudne do ustalenia, albo naglił zbliżający się zmierzch - daty i miejsca przemilczmy). Na poligonie drawskim w roku 1991 odwiedził nas - sympatycznie uzbrojony - patrol wojskowy, sugerując abyśmy zwinęli obóz najpóźniej do rana. Bywało jeszcze gorzej: kiedyś w środku nocy pijany jegomość zabłądził samochodem na leśnych dróżkach i już, już wjeżdżał w uśpione namioty. Naprzeciw owego straceńca wyskoczył - naprawdę w ostatniej chwili! - wyrwany ze snu ówczesny szef spływu (A. Szaflarski) z namiotowym masztem w dłoni. Konfrontacja skończyła się w miarę uprzejmym objaśnieniem drogi...

Czas wolny na lądzie spędzało się według uznania. Szczególną popularność zdobyły sobie takie rozrywki jak śmigłe frisbee, grzechotliwe kości, elitarny brydż (inicjator i spiritus movens P. Siwak):


... oraz przydźwigane przez J. Ozorowskiego dostojne boule (wg eksperta K. Szymańskiej poprawna nazwa to: pentanque). Oprócz tych lżejszych gatunkowo zabaw zwiedzaliśmy niekiedy w okolicy jakąś lokalną atrakcję. Można tu wymienić rezerwat archeologiczny Kamienne Kręgi w Odrach (Wda 1989), poradzieckie urządzenia wojskowe w Bornem Sulinowie (Piława 1995), elektrownię wodną na tamie w Bledzewie (zwiedziliśmy ją od wewnątrz, słuchając fachowych objaśnień personelu oraz naszego własnego szefostwa - A. Szaflarskiego) i bunkry Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (Obra 1997):

    W roku 2001 wybieraliśmy się do PODOBNO niesamowitego rezerwatu "Diabli Skok", gdzie bierze swój początek rzeka Rurzyca i wegetuje unikalna górska roślinność. Niestety, ciągły deszcz przeszkodził nam w realizacji tego planu. Ale Diabli Skok nie zając, nie ucieknie. Techniczne wyszkolenie załóg z reguły pozwalało skutecznie stawiać czoła wszelkim podstępnym przeszkodom na rzece. Od reguły zdarzały się wszakże wyjątki. Wymieńmy najbardziej spektakularne z nich, zakończone pełną, klasyczną kąpielą wespół z bagażem: - złe rozpoznanie niebezpiecznej sytuacji przez sternika przy poprzecznej kłodzie na Drawie 1991 (M. Antkowiak + K. Balińska); - W. Gawęcki + K. Szymańska na Słupi 1996 (tego samego dnia L. Sowiński łamie sobie obojczyk); - nagły wzrost poziomu wody i nasilenie nurtu po otwarciu śluzy na Słupi 1996 (P. Siwak + M. Miądowicz); - dziwny manewr, również na Słupi 1996 (J. Rychlewski + J. Materniak). Czasami, gdy nie można się było doczekać wywrotki i groziła nam nuda, sami wlewaliśmy wodę zza burty do wnętrza kajaka (Wda 2000 - pojedynek M. Kaczmarek i H. Ludwisiak kontra W. Konieczny z wujkiem), albo też dokonywaliśmy kontrolowanego przeciążania pięcioosobową załogą (Obra 1997):

 

Na zakończenie niektórych spływów wzrost kwalifikacji załogi potwierdzano uroczystym chrztem. Specjalnie zapraszany był na tę okazję Neptun (hm... Proteusz?) z małżonką Prozerpiną i drużyną diabłów wodnych. Zgodnie z tradycją, przed wręczeniem dyplomu i nadaniem wodniackiego imienia kandydaci delektowali się niejadalnymi substancjami, przechodzili próbę parzenia pokrzywą i tym podobne zabiegi. Wszyscy szybko wracali do zdrowia. Szczególnie dobrze udokumentowano fotografiami uroczystość chrzcielną z roku 1993:

 

Na opisanych spływach wypoczywali i starsi, i młodsi, a co najważniejsze - razem. Do grona najmłodszych należą Agnieszka i Marcin w wieku lat 6 i 5, którzy towarzyszyli nam dzielnie na Obrze w roku 1999.No to - płyniemy dalej!
1989
Wda Wda
Lipusz - Tleń j. Sumino - j. Żołnowo - Trzebiocha - Tleń
1. A. Fornalczyk 1. K. Szymańska
2. Z. Nejman
3. M. Antkowiak 2. Ł. Grzesiak
4. J. Baliński 3. M. Grzesiak
5. T. Berus 4. P. Grzesiak
6. T. Berus (syn) 5. Z. Szymański
7. J. Maciejewski 6. Z. Tomaszewski
8. P. Siwak ...
9. T. Siwak
10. Z. Tomaszewski

1990
Obra Obra
Kopanica - Skwierzyna Błotnica - Kan. Błotnickie - pd. kan. Obry -
- Obrzyca - Kan. Dźwiński - Obra - Jeziorna - Kursk
1. A. Fornalczyk 1. K. Szymańska
2. J. Materniak
3. Z. Nejman 2. Ł. Grzesiak
3. M. Grzesiak
4. M. Antkowiak 4. P. Grzesiak
5. F. Fornalczyk 5. T. Jańczuk
6. J. Maciejewski 6. P. Siwak
7. B. Piątkowski 7. Ma. Szymański
8. A. Szaflarski 8. Mi. Szymański (syn)
9. Zb. Szymański
10. ...

1991
Drawa Drawa
1. K. Balińska 1. A. Fornalczyk
2. H. Ślązak 2. K. Szymańska
3. M. Antkowiak 3. M. Grzesiak
4. R. Gierczyński 4. ... Grzesiak (syn)
5. B. Piątkowski 5. P. Siwak
6. A. Szaflarski 6. L. Sowiński
7. J. Ślązak 7. M. Sowiński
8. K. Ślązak 8. Zb. Szymański
9. T. Ślązak 9. Z. Tomaszewski

1992
Brda Brda Brda Brda
Żołna - Tuszyny N. Brda - Wlk. K. Brdy - Tuszyny
1. A. Kaczmarek 1. A. Musik 1. J. Fądziel 1. K. Szymańska
2. J. Lik 2. M. Stachowiak 2. A. Fornalczyk
3. Z. Nejman 3. U. Konieczna 2. Ł. Grzesiak
3. F. Fornalczyk 3. M. Grzesiak
4. R. Gierczyński 4. A. Meissner 4. K. Fądziel 4. P. Grzesiak
5. R. Kubiak 5. P. Musik 5. P. Siwak 5. A. Jańczuk
6. J. Maciejewski 6. A. Niewęgłowski 6. J. Sowiński 6. T. Jańczuk
7. B. Piątkowski 7. P. Rogacki 7. M. Sowiński 7. Zb. Szymański
8. A. Szaflarski 8. Z. Szymanowski 8. W. Sowiński 8. ...
9. Z. Tomaszewski 9. J. Ślązak
10.T. Ślązak

1993
Wda Wda Słupia - Łupawa Słupia - Łupawa
Lipusz - Tleń Lipusz - Tleń Gowidlino-Młynki,j.Obrowo-Smołdzino
1. A. Kaczmarek 1. K. Balińska 1. K. Furmańska 1. K. Szerle
2. J. Materniak 2. A. Musik 2. A. Gorczakowska 2. K. Szymańska
3. E. Pągowska 3. A. Staniecka
3. M. Antkowiak 3. Ł. Grzesiak
4. R. Kubiak 4. F. Fornalczyk 4. M. Gawęcki 4. M. Grzesiak
5. J. Maciejewski 5. M. Kubacki (?) 5. W. Gawęcki 5. P. Grzesiak
6. W. Rychlicki 6. K. Latuszek 6. M. Sowiński 6. T. Jańczuk
7. P. Siwak 7. A. Meissner 7. L. Sowiński 7. Ja. Szymański
8. A. Szaflarski 8. P. Musik 8. M. Staniecki 8. Ma. Szymański
9. P. Rogacki 9. J. Ślązak 9. Mi. Szymański (syn)
10.T. Ślązak 10. Z. Szymański
11. ...

1994
Wel + Drwęca Wel + Drwęca Drwęca Kan.Elbląski - Drwęca -
Dąbrówno - Tama Brodzka - Jez.Brodnickie
1. J. Czarnecka 1. J. Hofmańska 1. M. Ludwisiak 1. M. Brzóstkowska
2. A. Kaczmarek 2. A. Rogacka 2. Joanna ... 2. U. Konieczna
3. M. Kaczmarek 3. R. Sakson 3. M. Stus
4. J. Materniak 3. P. Barczyński
4. F. Fornalczyk 4. Arkadiusz (wiolonczelista) 4. P. Barczyński (2)
5. M. Antkowiak 5. A. Meissner 5. T. Lewandowski 5. M. Gawęcki
6. J. Maciejewski 6. P. Musik 6. M. Małecki 6. W. Gawęcki
7. B. Piątkowski 7. P. Rogacki 7. H. Manikowski 7. W. Niedzielski
8. J. Rychlewski 8. P. Szkaradkiewicz (?) 8. W. Manikowski 8. L. Sowiński
9. W. Rychlicki 9. T. Ślązak 9. M. Sowiński
10. P. Siwak 10. J. Ślązak 10. Z. Sowiński

1995
Piława + Gwda Piława + Rurzyca Pił.+Rurz.+Płytn.+Gwda Piława + Rurzyca
do Piły Jez.Komorze - Krępsko
1. K. Fądziel 1. J. Cybulka 1. Barbara ... 1. K. Szymańska
2. M. Kaczmarek 2. I. Grześkowiak 2. U. Konieczna
3. A. Kaczmarek 3. A. Rogacka 2. T. Jańczuk
4. M. Ludwisiak 4. Małgorzata ... 3. M. Gawęcki 3. Ł. Grzesiak
5. M. Ławniczak 4. W. Gawęcki 4. M. Grzesiak
6. J. Materniak 5. F. Fornalczyk 5. A. Klem 5. P. Grzesiak
7. M. Stus 6. A. Meissner 6. L. Sowiński 6. Z. Szymański
7. P. Musik 7. M. Sowiński 7. ...
8. M. Antkowiak 8. P. Rogacki 8. Z. Sowiński
9. M. Miądowicz 9. J. Ślązak 9. J. Ślązak
10. P. Siwak
11. T. Ślązak

1996
Słupia Słupia
Gowidlino - Ustka od Gowidlina
1. A. Kaczmarek 1. U. Konieczna
2. M. Kaczmarek 2. K. Szymańska
3. M. Ludwisiak
4. J. Materniak 3. M. Gawęcki
4. W. Gawęcki
5. M. Antkowiak 5. A. Klem
6. M. Miądowicz 6. W. Niedzielski
7. J. Rychlewski 7. L. Sowiński
8. P. Siwak 8. M. Sowiński
9. T. Ślązak 9. Z. Sowiński
10. Bartek ...

1997
Obra
1. A. Kaczmarek
2. M. Kaczmarek
3. K. Szymańska
4. M. Antkowiak
5. M. Miądowicz
6. P. Siwak
7. A. Szaflarski
8. Z. Szymański
9. T. Ślązak
10. M. Wesołowski

1998
Drawa
Czaplinek - Krzyż
1. M. Kaczmarek
2. M. Ludwisiak
3. K. Szymańska
4. M. Antkowiak (krótko)
5. J. Miądowicz
6. M. Miądowicz
7. J. Ozorowski
8. B. Piątkowski (krótko)
9. J. Rychlewski
10. Z. Szymański
11. T. Ślązak

1999
Obra
Kopanica - Skwierzyna
1. A. Biedalak
2. M. Kaczmarek
3. K. Lityńska
4. M. Ludwisiak
5. M. Biedalak
6. M. Antkowiak
7. M. Miądowicz
8. J. Ozorowski
9. J. Rychlewski
10. A. Szaflarski

2000
Wda
Lipusz - Gródek
1. A. Kaczmarek
2. M. Kaczmarek
3. K. Lityńska
4. H. Ludwisiak
5. J. Materniak
6. K. Szymańska
7. M. Antkowiak
8. R. Gierczyński (krótko)
9. W. Konieczny
10. J. Ozorowski
11. J. Rychlewski
12. Z. Szymański
13. J. Ślązak

2001
Piława + Gwda
Jez.Komorze - Piła
1. I. Gołąbek
2. K. Lityńska
3. M. Antkowiak
4. R. Gierczyński (krótko)
5. J. Rychlewski
Koło PTTK Pracowników PP
Administracja strony: Joanna Loręcka Joanna.Lorecka@put.poznan.pl Koło PTTK nr 8 Pracowników Politechniki Poznańskiej
Strona znajduje się na serwerze Politechniki Poznańskiej
[Rozmiar: 718 bajtĂłw]